Malo by sa? A prečo vlastne? Odpoveď nájdeš v tomto článku.
Účasť v mastermind skupine môže byť aj bezplatná. Je to vždy o rozhodnutí a spoločnej dohode skupiny. Keď sa stretnú správni a vysoko motivovaní ľudia, nemyslím si, že je to nevyhnutné. Myslím si však, že platenie za účasť ma nejaké výhody.
Potvrdenie záväzku
Od každého člena skupiny sa vyžaduje maximálne nasadenie. Len vtedy môže byť skupina úspešná. Keď člen vloží za účasť v mastermind skupine nejaký poplatok pridáva k svojmu odhodlaniu na sebe pracovať ďalšiu energiu. Energiu peňazí. Keď si za niečo zaplatíme, zvyčajne nám na tom viac záleží.
Spoločný rozpočet
Ako ďalšiu výhodu v platení za členstvo vidím vznik spoločného rozpočtu. Za pár mesiacov tam môže byť slušná suma. Za pár mesiacov sa môže každý člen skupiny posunúť ďalej a dosiahnuť nejaké menšie, či väčšie ciele. Za spoločné peniaze to potom skupina môže osláviť slávnostnou večerou, pobytom v horách a podobne.
Prípadne môže za peniaze prizvať nejakého kouča, mentora. Niekoho, kto má kvalitný know how, ktorý skupina potrebuje. Môže si zaplatiť nejaké školenie, úpiť nejaký vzdelávací program a podobne. Investuje to do vzdelania.
Profesionálny facilitátor
Ďalšou alternatívou je platenie facilitátorovi. Ak medzi členmi skupiny nie je človek, ktorý by zvolával stretnutia a dohliadal na kvalitu a dynamiku posunu celej skupiny, skupina ho potrebuje. Z členského príspevku sa facilitátor zaplatí. A skupina má o svoj chod postarané. Tento model funguje a existujú profesionáli, ktorí sa týmto spôsobom živia.
Platiť, či neplatiť?
Z toho, čo som napísal je zrejmé, že to skutočne závisí od veľa okolností. Ak by sa nejaká mastermind skupina formovala medzi študentami na intráku, tak tam by sa skôr neplatilo. Keď sa však stretnú ľudia z biznisu, myslím, že je lepšie keď sa platí práve kvôli dôvodom, ktoré som uviedol vyššie.
Existujú mastermind skupiny, kde sa platí 25000 dolárov ročne. Výška záväzku môže napovedať o tom, kto je v skupine. Keď sa platí 25000 dolárov ročne sú to pravdepodobne profesionálni podnikatelia, vrcholoví manažéri, ktorí riešia podobné veci, vedia si skúsenosťami a kontaktami pomôcť atď.
Keby som zakladal mastermind skupinu na gymnáziu, alebo vysokej škole určite by som išiel do neplatenej alternatívy. Dnes keď už mám biznis a zarábam peniaze, rád si za účasť v skupine zaplatím. Páči sa mi idea spoločného rozpočtu a posilním tým aj svoj „commitment“(záväzok). Výsledná hodnota, ktorú z účasti získam by však mala byť niekoľko násobná, než investícia. Aj keby som platil 25000 dolárov. 🙂 O tom to je.